Nejdelší zaznamenaný případ covidu: Muž byl pozitivní skoro 10 měsíců, počet testů bere dech

Dave Smith byl nakažený virem covidu po necelých 10 měsíců. Na vině byla chemoterapie
 

David Smith (72) z anglického Bristolu byl kvůli covidu hospitalizován celkem 7krát a 42krát mu vyšel pozitivní PCR test. Nemoc u něj trvala téměř 300 dní. Myslel si, že to nezvládne, loučil se s rodinou a jeho manželka mu začala chystat pohřeb.

Jako tisíce dalších se i Dave nakazil covidem na počátku roku 2020, při první vlně. Většina lidí se ale virusu zbavila za několik týdnů. To ovšem nebyl Daveův případ. Jeho nákaza trvala bez přerušení více než 290 dní, tedy téměř 10 měsíců. Zatím je to nejdelší zaznamenaný případ nákazy koronavirem.

PCR testy a hospitalizace

Během těchto deseti měsíců Dave podstoupil 42 PCR testů a všchny mu vyšly pozitivní. Nemoc během tohoto neuvěřitelného časového úseku nezůstávala stejná, její průběh se měnil. Celkem 7krát se Davův stav zhoršil natolik, že musel být hospitalizován.

„Kdykoliv se můj stav zhoršil, tak se zhoršil opravdu pořádně. Myslel jsem si, že si pro mě jde zubatá. Moje žena už mi pětkrát začala chystat pohřeb,“ vzpomíná Dave.

„Párkrát jsem i volal všem z rodiny, abych jim řekl všechno, co jsem jim říct potřeboval. Teď lituju, že jsem radši nebyl zticha,“ řekl Dave se smíchem.

Koktejl protilátek

Dave Smith byl nakonec vyléčen stejným "koktejlem protilátek", kterým vyléčili například i bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa. Koktejl obsahoval dvě hlavní protilátky – casirivimab a imdevimab, které koronaviru zabraňují v infikaci nových buněk.

Program Rozšířeného přístupu

Smithovi byla tato léčba poskytnuta díky programu Rozšířeného přístupu, někdy také nazývaného jako program "soucitného léčení". Tento program umožňuje na pacientech použít zatím ještě neschválenou léčbu, pokud neexistuje žádná jiná varianta.

Lékaři nyní volají po rozšířeném přístupu k léčebným prostředkům i pro další pacienty. Tento postoj zastávají zejména kvůli vzniku nových variant viru, které je mohou ohrozit.

Chemoterapie a protilátky

Většina lidí, kteří se nemohou infekcí zbavit po tak dlouhou dobu, má velmi nízkou hladinu protilátek neutralizujících viry. To je způsobené nejčastěji jejich nedávnou léčbou kvůli rakovině krve nebo z důvodu zděděné nemoci, která způsobuje defekt u buňek produkujících protilátky. Ani Smith není výjimkou.

Dave v roce 2019 podstoupil chemoterapii kvůli leukémii, což je rakovina krve. Hned poté, co mu chemoterapie zafungovala a byl prohlášen za zdravého, se nakazil koronavirem.

Zdroj: The Guardian

KAM DÁL: Odříznout z ovoce plíseň a zbytek sníst? Tak na to zapomeňte, můžete tím napáchat hodně škody