Český Elvis Presley a jeho smrt pod hladinou moře. Potápění znamenalo pro Karla Zicha konec

Karel Zich zemřel náhle kvůli svému sportovnímu hobby
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Tehdy se jednalo o opravdu nečekanou zprávu. Populární zpěvák s nezaměnitelným hlasem Karel Zich se na dovolené ponořil pod hladinu, jako už několikrát předtím. Tentokrát se však nadechl naposledy. Ve svých 55 letech však nezemřel na utonutí, ale o život přišel tím, že mu selhalo srdce. 

 

Karel Zich pocházel z hudební rodiny, a tak se jeho studijní kroky vydaly na cestu uměleckých a humanitních oborů. Tři roky studoval kompozici na Státní konzervatoři a následně byla jeho alma mater Karlova univerzita. Málokdo z vás by čekal, že stěžejním oborem byla estetika-sociologie a Karel Zich byl celou svoji kariéru doktorem filosofie. Jeho ambicí nebylo psát filosofické úvahy, a tak vyhrála láska k hudbě. 

Český Elvis Presley

Za svoji hudební kariéru se stal Karel Zich doslova zjevením na československé scéně. Jeho unikátní hluboký hlas s velkým citem pro černošský gospel se skvěle projevil při spolupráci s kapelou Spirituál kvintet. Zároveň bychom dodnes nenašli nikoho, kdo se podobným stylem hudebně projevoval. 

Jedno jméno nás však při poslechu hlasu Karla Zicha napadne a není náhoda, že se jedná o Elvise Presleyho. Král rock’n’rollu měl na československé scéně obstojnou konkurenci. To je však nutné brát s nadsázkou vzhledem k tomu, že Zichův repertoár se skládal hned z několika původních písní Elvise Presleyho. 

Sám během kariéry spolupracoval s umělci, jako byl Pavel Bobek, Lenka Filipová, Karel Svoboda a mnoho dalších. Jeho úspěch se projevil i v počtu prodaných desek, kterých bylo přes milion. Jenom hitu Paráda se prodalo přes čtvrt milionu. Hvězda Karla Zicha zářila i mimo naše území, a tak často vystupoval i v zahraničí. Koncertoval v USA, Kanadě, Chile, Brazílii, Austrálii, na Islandu. 

Jeho spojení s Elvisem Presleyem vyvrcholilo v seriálu Červený trpaslík, kde mu v české verzi dokonce propůjčil svůj hlas. Inteligentní a unikátní zpěvák však odešel tragicky a nečekaně v pouhých 55 letech. Co se stalo? 

Osudový koníček

Karel Zich byl také velmi aktivním sportovcem. Hrál tenis, plaval a jezdil na kole. Se svou druhou ženou však objevil kouzlo potápění. Tomu se oddal naplno a dokonce se svěřil s tím, že korálové útesy v Karibiku jsou to vůbec nejhezčí, co kdy viděl. 

Nešlo však jen o rekreaci, ale seriózní sportovní vyžití. Ve svých 55 letech si udělal mezinárodní potápečský kurz, který měla jeho žena. Tento zájem se mu však stal osudným. Se skupinou amatérských potápečů se vydal nedaleko korsického města Porto-Vecchio. 

Když byl v hloubce 20 metrů, najednou upadl do bezvědomí. Na hladině se ho pokoušeli kolegové oživovat a po patnácti minutách se dostal na loď. Vrtulníkem byl přepraven do nemocnice, ale život se už slavnému českému zpěvákovi vrátit nepodařilo. Neutopil se, ani ho nezradily plíce. Srdce, které tak citlivě žilo pro hudbu, nakonec vypovědělo službu. Předčasné úmrtí.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru