Česko se zahalilo do strachu: Zavraždil mladé ženy student chemie s přezdívkou Chirurg?

Průhonický park láká nejen na překrásné jezero
Zobrazit fotogalerii (3)
  |   zajímavost

Průhonice a Ostrava-Poruba, dvě místa vzdálená stovky kilometrů, která na první pohled nic nespojuje. Právě zde se udály dva nejbrutálnější mordy, které kdy dějiny české kriminalistiky zaznamenaly. Vraždy byly provedeny chirurgickými nástroji člověkem, který byl pravděpodobně spojený s lékařským prostředím. Pojďte s námi rozplétat děsivé klubko vedoucí k možnému pachateli.  

Psal se rok 1992 a v lidech pořád ještě doutnal plamínek nadějí, které jim vzplály se sametovou revolucí. Jednoho teplého květnového odpoledne nastoupila jednadvacetiletá Dita H. do autobusu 136 a vystoupila na zastávce Koh-i-noor v Praze-Vršovicích. Tady její stopy končily, tělo nebohé Dity bylo nalezeno až 9. června v průhonickém lesoparku. Za kým jela a kdo ji zavraždil, jsou otázky, které dodnes nebyly spolehlivě zodpovězeny, kriminalisté však byli na horké stopě maniaka, který jak se ukázalo, vraždil minimálně dvakrát. 

Podobnost čistě náhodná? 

Kriminalisté dávají pečlivě dohromady všechny střípky mozaiky informací. Dita H. byla „otevřena“ doslova chirurgickým způsobem a byly jí vyjmuty orgány. Na místě se také našly stopy spermatu.  

Dne 12. prosince 1991 byla nahlášena dvaadvacetiletá Kamila F. jako pohřešovaná poté, co byla 18 dní nezvěstná. Její tělo bylo nalezeno v lesíku, který se nacházel blízko obytné zástavby v ulici Průběžná. Den předtím jela tramvají číslo 44 a pohádala se s přítelem, byl také poslední, kdo ji viděl živou. V den vraždy byla neobvyklá mlha, a ačkoliv nebohá Kamila křičela o pomoc a lidé ze sídliště ji slyšeli, nikdo jí nepomohl. Obě vraždy nesly mnoho shodných znaků. Zbývalo dopadnout pachatele. 

Ostravský rozparovač 

Pražští vyšetřovatelé dělali, co mohli, případ budil u veřejnosti velké zděšení a vášně, dopadnout pachatele se jim však nedařilo. Jejich ostravští kolegové měli větší štěstí, do svých sítí lapili recidivistu, pachatele mnohonásobných znásilnění s deviantními sklony. Šlo o jistého Petra Š. (1964–1998) zvaného Chirurg nebo také Buran podle jeho surového chování k ženám.

Jednou měl napadnout mladou dívku. Využil okamžiku, kdy byli spolu sami na zastávce, přistoupil k ní zezadu a pokusil se ji uškrtit. Podařilo se jí utéct a vše vypovědět na policii. Případ se stal ve stejných místech, kde bylo nalezeno tělo Kamily F. Chirurg byl velmi inteligentní, studoval chemii a zabýval se anatomií, která byla jeho velkým koníčkem, ale také filozofií a okultismem. Mimo to byl posedlý výrobou různých omamných látek, což o něm policie věděla. Jeho žena také prozradila, že se často oblékal do dámských šatů.  

Při výslechu se podrobil vyšetření na detektoru lži, ve všech otázkách spojených s vraždou lhal. Tvrdil, že v době spáchání vraždy nebyl ani v Ostravě, ale v Německu. Kriminalisté zjistili, že opět lhal, byl tam o měsíc dříve. Když v roce 1998 chtěli vyšetřovatelé Petra Š. znovu vyslechnout, zjistili, že je opět v Německu. Bohužel dostali od svých německých kolegů nepříjemnou zprávu: Chirurg se předávkoval a zemřel. Vyloučit nemohli, že tímto způsobem spáchal sebevraždu.

Vraždil také v Praze? 

Existují indicie, které nás můžou vést k myšlence, že vraždy měl na svědomí tentýž pachatel. Dita H. jela den před svou smrtí autobusem domů. V něm prý potkala sympatického blonďáka, který ji pozval na rande. Druhý den za ním jela do Vršovic. Chirurg měl blonďaté vlasy a v Praze často pobýval, také nesmíme zapomenout na shodné znaky obou vražd. Podobné vraždy se pak už nikdy neopakovaly. Tedy až do teď. V lednu 2023 bylo nalezeno v Plzni v řece Berounce tělo slovenského bezdomovce zbavené vnitřních orgánů. Policisté pachatele stále nedopadli.  

Zdroje: redakce, Česká televize, databazeznamychmist.cz

KAM DÁL: Sebevražedné drony Switchblade: Americká žiletka kosí nejen ruské okupanty, ale i jejich techniku