Sebevražedné drony Switchblade: Americká žiletka kosí nejen ruské okupanty, ale i jejich techniku

Sebevražedný dron Switchblade 300 za letu
Zobrazit fotogalerii (3)
  |   zajímavost

Mezi vojenský materiál, který dodávají USA na Ukrajinu, si našly cestu také sebevražedné drony Switchblade, které již Ruskem napadený stát s úspěchem používá. Tyto účinné vzdušné prostředky tvoří další díl mozaiky pro uskutečňování konkrétních operací na frontě. 

Horké ukrajinské bojiště je svědkem (kromě obrněné a jiné techniky) nasazování sebevražedných dronů, a to ve velkém počtu. Činí tak Rusko a přirozeně i Ukrajina. Zatímco Rusko úspěšně využívá íránské drony Šáhid-136 k útokům na ukrajinskou infrastrukturu, Kyjev dostává tyto prostředky od svých západních spojenců. V balíčku vojenské pomoci za 800 milionů dolarů z jara 2022, který schválil americký prezident Joe Biden, mohli Ukrajinci najít mimo jiné 100 dronů Switchblade 300 a také 10 vylepšených strojů Switchblade 600.

Pro Ukrajince, kteří v pravidelných intervalech provádějí různé operace, a to nejen na frontovém území, ale také útočí přímo na vybrané ruské cíle, je vlastnictví takových prostředků v této fázi války přímo nutností. A dlužno dodat, že Kyjevu se daří provádět úspěšné operace také sebevražednými námořními drony v oblasti Černého moře, kde se cílem Ukrajinců staly zejména ruské výsadkové lodě, které se po zásahu buď potopily, nebo byly významně poškozeny. 

Na živou sílu i na tanky

Právě americké drony mohou výrazněji pomoci obráncům v efektivnějším provádění jejich akcí. Zatímco Switchblade 300 je určen především k likvidaci živé síly protivníka, jeho vylepšená verze je schopna zničit s vysokou přesností i obrněnou techniku včetně tanků.  

Switchblade mají bojovou hlavici naplněnou výbušninou, při kontaktu s vybraným cílem explodují a napáchají poměrně velké škody. Drony patří do rodiny bezpilotních prostředků, které jsou ve službě od roku 2011. Stroje ve verzi Switchblade 300 jsou lehké a rychlé, mají dolet 10 km, ve vzduchu vydrží 10 minut. Mezi další nepopiratelné výhody potom patří i krátká příprava ke startu a odbavení stroje. Ta netrvá ani 2 minuty. 

Switchblade 600 – těžší a smrtonosnější verze

Těžší a účinnější varianta Switchblade 600 nastoupila do služby v roce 2020. Hmotnost dronu činí 15 kg, stroj je rychlejší a na cíl může zaútočit rychlostí 185 km/h. Na rozdíl od svého staršího protějšku může ve vzduchu vydržet až 45 minut. Tato verze napáchá protivníkovi ještě větší škody.

Americké drony kromě již zmíněného nasazení na Ukrajině operovaly rovněž ve válce v Afghánistánu, která začala v roce 2001, nebo při americké válečné kampani v Iráku (2001–2014). Tyto sebevražedné drony představují bezpochyby v ukrajinské výzbroji významný doplněk již existujících, ale méně výkonných vzdušných prostředků. 

Jejich nasazení je zatím úspěšné a dokládá zároveň vůli obránců se vyrovnat ruským protějškům, jejichž levné drony „za hubičku“ páchají na Ukrajině obrovské škody. 

                                                                                     Zdroj: popularmechanics.com, Defense News

KAM DÁL: Ukrajinská protiofenziva vázne. Mohou za to i obrovská minová pole.