Musíme se připravit na problémy: Sluneční maximum udeří dříve a mnohem silněji, než se čekalo

Sluneční maximum může přinést velké problémy, můžeme se ale těšit na nebeskou show
Zobrazit fotogalerii (5)
  |   zajímavost

Slunce dosáhne vrcholu své aktivity mnohem dříve a jeho projevy budou mnohem silnější, než ještě nedávno vědci předpovídali. Co to pro nás znamená? Ještě v roce 2019 vypadalo všechno o mnoho jinak, nyní se zdá, že se musíme připravit na problémy, které taková situace může přinést. Na druhou stranu to ale také znamená krásnou podívanou. 

Aktivita Slunce stoupá a klesá v celkem pravidelných, většinou jedenáctiletých cyklech. Podle všech dřívějších propočtů by tedy měla dosáhnout maxima v příštím roce. Jenomže tak to nebude a k vrcholu aktivity centrální hvězdy naší soustavy se dostaneme už za pár měsíců. Bude navíc delší a silnější, než se předpokládalo. 

Jsme jen zrnka písku

I když si člověk hrdě myslí, že je pánem všehomíra, jsme jen malincí a v rámci vesmíru absolutně bezvýznamní tvorové, které může kdykoliv jakékoliv vesmírné těleso odsoudit k neodvratnému zániku. I když nyní a v dalších tisících, a dokonce milionech let nemusíme mít podle vědců obavy alespoň z našeho životodárného Slunce, jeho pravidelné cykly naše životy ovlivňují, ať si to přejeme, nebo ne. Právě nyní se blíží vrchol jedenáctiletého cyklu sluneční aktivity, kdy nám může trochu své síly ukázat. 

Pozorovatelny po celém světě

O „životní cyklus“ Slunce se mimo mnoho dalších zajímají také specialisté ze Space Weather Prediction Center, tedy vlastně z Centra předpovědi vesmírného počasí. Ti shromažďují dostupná data o stavu a vývoji Slunce a podle zjištěných informací z nich vyvozují závěry, které předávají mnohdy v podobě výstrah před možným nebezpečím dalším organizacím či médiím. Takový výzkum se samozřejmě neobejde bez celosvětové sítě špičkově vybavených observatoří, které mohou sledovat třeba aktivitu slunečních skvrn, které o mnohém dění na Slunci pro odborníky hovoří velmi jasně. Co tedy podle nich můžeme v dohledné době očekávat? 

Čekají nás problémy

Vyšší sluneční aktivita, na kterou se musíme připravit, protože vyhnout se jejím důsledkům není v naší moci, může mít za následek narušení tak zvané ionosféry Země. S tím nakonec souvisí také nevylučitelné výpadky některých přenosových sítí, zvláště těch, které jsou založeny na velmi přesných systémech. Vyšší radiací budou ovlivněny satelity obíhající kolem naší planety a rozvodné sítě se mohou potýkat s vyšší poruchovostí v důsledku geomagnetických bouří. Nepříznivý vliv se může dotknout také letecké dopravy a mnoha dalších oborů lidské činnosti a života na Zemi.

Musíme se přizpůsobit

„Očekáváme, že naše nová experimentální předpověď bude mnohem přesnější než panelová předpověď z roku 2019 a na rozdíl od předchozích předpovědí slunečního cyklu bude průběžně aktualizována na měsíční bázi, jak budou k dispozici nová pozorování slunečních skvrn,“ uvádí v této souvislosti Mark Miesch ze zmiňované organizace s tím, že jde o velmi významnou změnu oproti dlouhodobému očekávání. Situaci samozřejmě sleduje také NASA. „Nemůžeme ignorovat vesmírné počasí, ale můžeme přijmout vhodná opatření, abychom se ochránili,“ upozorňují odborníci. 

Můžeme čekat i zajímavé zážitky

Kromě možných problémů ale posun slunečního maxima přinese také nevšední podívanou, očekávanou nejen profesionálními astronomy, ale i nadšenci z celého světa. Na 8. dubna tohoto roku si totiž naše Sluneční soustava „naplánovala“ zatmění Slunce, které bude sice viditelné na americkém kontinentu, ale zato v doslova ideální podobě. K zatmění Slunce dochází ve chvíli, kdy jej Měsíc zakryje, tedy v okamžiku, kdy se postaví přesně mezi Zemi a Slunce. Pokud k takové situaci dojde právě v období slunečního maxima, mohou být lidé svědky ještě zajímavější a poutavější podívané než v jiných obdobích. Ti nejbedlivější budou moci dokonce sledovat i tak zvané výrony koronální hmoty, ohromné smyčky plazmy, vystupující ze slunečního povrchu po jeho obvodu. 

Sluneční „videomapping“

Další zajímavou show nabídne vysoká sluneční aktivita těm z nás, kteří milují světelné produkce všeho druhu. Co může být krásnějšího než taková opravdu vydařená polární záře? Na tu se za příznivých podmínek budeme moci těšit i u nás, i když se jen těžko dočkáme její severské intenzity.   

Zdroj: NASA, Space Weather Prediction Center, weather.gov

KAM DÁL: Vědci odhalili tajemství pod povrchem Země. Další odpovědi by měla přinést plánovaná cesta na Měsíc.

Klíčová slova: