Vyvolávání duchů: Oblíbená zábava není jen pro smích, může se proměnit v drama

Ať už jde o seriózní spirituální seanci, či dětskou hru na škole v přírodě, vyvolávání duchů má v České republice silnou tradici. Promluvit s lidmi z onoho světa je pro všechny velmi lákavé. Může jít o slavné osobnosti, ale hlavně o blízké nebožtíky. Ne všechny duše lidí, co jsou po smrti, je vhodné vzývat mezi živé…

10.10.2019 - 15:00  
Seance jsou spíše dokonalým divadlem
Zobrazit fotogalerii (3)

Zda po smrti přichází ještě nějaká etapa bytí, je odvěkou otázkou, na kterou přirozeně nemá nikdo jednoznačnou odpověď. Spíše než s jistotou na podobné neprozkoumané prostory existence koukáme s vírou. Ať už věříte v boha, či posmrtné životy, jedno je jasné. Pro všechny jsou jasné odpovědi velmi lákavé. 

Stejně tak když přijdete o někoho blízkého, tak se ne vždy dokážete smířit s faktem, že není mezi živými. Člověk by udělal cokoli, klidně důvěřoval dokonalému divadélku. Tím jsou hlavně profesionální seance, které umí být více než přesvědčivé. Mají však někteří zkušenosti s tím, když se duch opravdu mezi živými zjeví? 

Falešné divadlo

Z filmů, divadelních her, ale také z knih známe obrázky toho, jak si důvěřiví lidé posedají kolem stolu, aby se při svíčkách a dalších rekvizitách oddali spirituální seanci. Vše probíhalo za přísných pravidel. Rituál byl vždy doplněn vysvěcenými předměty, jakými byly svíce, stolky, židle, talířky a kyvadla. 

Místnost musela být dobře vyvětraná a celý proces začal a končil modlitbou. Účastníci museli sedět v kruhu a ruce měli spojené palci a malíčky. Kruh se nesměl nikdy porušit a pokud na seanci přišel někdo, kdo předtím konzumoval alkohol, musel se poroučet… 

Hlavou celé duchovní show bylo médium. Vždy se muselo jednat o citlivou osobnost, která však v důležité chvíli nepropadala panice. Ve většině případů se však jednalo o předem připravené divadlo, kde bylo celé propojené s energiemi ze světa mrtvých jen falešnou hrou. 

Údajně se v minulosti mnohokrát stalo, že i podobné divadélko proměnilo v šokující spirituální zážitek. Mezi účastníky se totiž mohlo objevit médium, které do té chvíle vůbec netušilo o svých spirituálních schopnostech. Ve většině případů se však vůbec nic nedělo a duch si prostě vybral dovolenou, protože pravděpodobně poznal, že se jedná o podvod. Bez nadsázky je však nutné dodat, že vše kolem seancí a vyvolávání duchů je spekulativní a na hraně sugesce. 

Dětské hry

„Nesmíme vyvolávat ducha Boženy Němcové nebo Adolfa Hitlera. Ti jsou zlí.” Děti jistě vědí, o čem je řeč. Když se setmí a přijde noc, děti místo spánku volí dobrodružství. Utvoří se kruh, zapálí se svíčka a řeknou se nějaká děsivá slova, která přivolají ducha dle libosti. 

Letní tábory, školy v přírodě nebo jenom přespání u kamarádů. Mnoho dětí má podobnou zkušenost. Spíše než že by se jednalo o reálný rituál, jde o strašidelnou hru. Není dítě, které by však alespoň jednou nevyděsila Božena Němcová. Minimálně ve fantazii a v následných snech.

Zahrávat si s duchy však není legrace. Co je mezi nebem a zemí, neví nikdo z nás; existuje mnoho autentických zážitků lidí, kteří potvrzují existenci různých těžko vysvětlitelných jevů či energií. Zda se jedná o hlubokou sugesci, halucinaci či souhru okolností, je jen těžko zodpověditelná otázka. 

Tento jen těžko pojmutelný „vesmír” však využívá velký počet šlendriánů. Důvěřivost zlomených srdcí, které se nemohou smířit s faktem odchodu nejbližších, umí být velmi drahý. Největší počet falešných šlendriánů najdeme v USA. V některých případech jdou opravdu za hranu a v přímém přenosu televizního vysílání jsou schopni tvrdit, že z nich mluví jejich nejbližší. Hned několikrát byli podobní podvodníci odhaleni. 

Asi nejznámější případ se stal právě v USA. V televizní show se matka unesené dcery ptá senzibilky, jak je na tom její dcera a jestli vůbec ještě žije. Duchovní jí odpověděla, že je jí líto, ale už není mezi živými. Dcera se však unesená a svázaná v ten stejný moment dívala na televizi, kde slyšela tento šílený soud nehorázné podvodnice. 

Když se dostala na svobodu, tak se svěřila, že se jednalo o jeden z nejhorších momentů jejího života. Nebuďte tak přehnaně důvěřiví, pravda je něco, s čím si rozhodně nesmíme hrát, ostatně stejně jako s energiemi a neprozkoumanými spirituálními vrstvami našeho bytí…