Upadli jste na kluzkém chodníku? Žádejte odškodnění. Mohou to být i desetitisíce

Komplikovaná zlomenina kotníku po uklouznutí na zledovatělém chodníku
  |  

Mrzne, padá sníh a města nestíhají uklízet chodníky. Chirurgické ambulance se plní, protože zranění po pádu na zasněženém nebo kluzkém chodníku jsou na denním pořádku. Jak postupovat, abychom dosáhli na odškodnění za úraz?

Ambulance chirurgických lékařů se v posledních dnech potýkají se zvýšeným počtem úrazů, které způsobilo uklouznutí či pád na chodník na neuklizených silnicích a chodnících. Lékaři zaznamenávají hlavně zhmožděniny, podvrtnutí, a zlomeniny horních i dolních končetin, zlomeniny i úrazy páteře. Pokud skončíte jen na chirurgické ambulanci, můžete vlastně mluvit o štěstí.

Některé padlé vozí záchranky z ulice rovnou do nemocnice. S třikrát zlomeným kotníkem tak skončil na lůžkové části chirurgie benešovské nemocnice Rudolfa a Stefanie Jan Kořínek. Toho sem záchranka přepravila poté, co upadl ve městě tak nešťastně, že si přisedl nohu. Výsledkem je šest hřebů, které mají končetinu zafixovat.

Jan Kořínek měl s sebou v nemocnici i zimní obuv se vzorkem na podrážce

 

Za hřeby v kotníku odškodné
"Bylo to po té mrazivé noci, kdy následně přišlo oteplení a původně zmrzlý chodník byl neošetřený a kluzký," uvedl pacient s tím, že záchranku přivolal někdo z kolemjdoucích. Hned druhý den se Jan Kořínek podrobil operaci, při níž mu lékaři vpravili do kotníku kovové hřeby.

"Rozhodl jsem se uplatňovat náhradu škody, především bolestného a případně sníženého společenského uplatnění na majiteli chodníku," uvedl Kořínek a doplnil, že udělal vše pro to, aby úrazu předešel. "Měl jsem pevnou zimní obuv s hlubokým vzorkem. Přesto to dopadlo takto," ukázal ležící pacient na své zranění. 

Na co máte nárok?
- bolestné
- náhradu ušlé mzdy
- náhradu věcné škody
- náklady na léčení
​- odškodnění trvalých následků

Odštípnutá ramenní kost a zlomená noha
V léčebně pro dlouhodobě nemocné ve městě Sedlec-Prčice zase skončil třiaosmdesátiletý Jan Knop. Také on uklouzl na neošetřeném chodníku ve Vlašimi. Výsledek? Odštípnutá ramenní kost. "Odvlekli mě na policii a potom mě záchranka převezla do benešovské nemocnice," vzpomíná na bolestivý zážitek čiperný senior. I on se dožadoval odškodnění za bolestné a náklady spojené s léčením. "Budu tu ještě nejméně čtrnáct dní, protože s tímto zraněním se vůbec nedá existovat,“ řekl důchodce.

Města ve svých rozpočtech počítají s podobným případy. Aby se uchránila bolestivých finančních postihů, nechávají se radnice na tato rizika pojistit. Kompletní odškodnění komplikované zlomeniny včetně bolestného běžně dosahuje desítek tisíc korun. "Pro případy pádu na chodníku jsme pojištěni, právě proto ty pojistky uzavíráme," poznamenal vlašimský starosta Luděk Jeništa.

Jak postupovat v případě vymáhání odškodného?

  • Měli byste mít k dispozici fotografie (případně video), které dokazují, že chodník skutečně nebyl ve schůdném stavu. Fotodokumentaci pořiďte ideálně ihned, pokud vám to zdravotní stav nedovolí, požádejte někoho ze svědků.
  • K fotografiím je vhodné přiložit také popis prostředí. Například na chodníku byla 5centimetrová vrstva sněhu, pod kterou byla souvislá vrstva ledu.
  • Jako dobrý důkaz vám mohou posloužit také svědci, kteří buď váš pád viděli, nebo vám následně pomáhali. Určitě si na ně nezapoměňte vzít kontakt.
  • Pro nárok na odškodnění je důležité, abyste dokázali, že jste si do aktuálního počasí zvolili vhodnou obuv. Ideální variantou je proto pořízení fotografie vašich bot.

Vyžádejte si zprávu od vašeho ošetřujícího lékaře a svého obvodního požádejte o vypracování hodnocení bolestného.

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru