Jste majiteli tvrze či zámku? Stát vám přidá peníze na opravu

Zdevastovanému zámku v Chotýšanech nepomůže už žádná dotace
  |  

Vlastníte historický dům, statek, tvrz či zámek? Máte možnost získat peníze na jeho opravu ze státního rozpočtu. Majitelé památek na Benešovsku se mohou ucházet o více než milion korun. Ne jeden každý, ale všichni dohromady.

 

Ještě do konce února mohou žádat na odboru školství, kultury a památkové péče MÚ Benešov uchazeči o dotaci v rámci nového ministerského programu Jeden milion a třicet pět tisíc korun. To je částka, která by měla vytrhnout trn z paty nejrůznějším soukromým majitelům památek na Benešovsku. Pomoc ministerstva kultury zachránit prostřednictvím obcí s rozšířenou působností často zdevastované památky v soukromých rukách tak připomíná pověstnou kapku v moři.

Pokud jste chátrání zavinili sami, nedostanete nic

Ministerstvo kultury přidělilo správnímu obvodu Benešov něco málo přes milion korun a benešovští úředníci budou po náležitém posouzení rozhodovat, komu a v jaké výši peníze ze státní dotace přidělí. Minimální příspěvek činí 50 tisíc korun. Vlastník kulturní památky se však musí minimálně z deseti procent podílet na nákladech, k nimž se dotace váže.

 

Do programu nelze zařadit památky, jejichž špatný technický stav zavinil vlastník, který úmyslně zanedbal jejich údržbu. Možná i proto se zájemci o peníze ze státního rozpočtu nehrnou. Chotýšany, Třebešice, Pravonín. To jsou jen některé ze zámků, kterým by zdaleka nestačila ani celková částka určená všem. Dnes jsou to téměř ruiny. "Vlastník památky tu za poslední roky neudělal vůbec nic. Evidentně mu šlo spíš o pozemky než o zámek, který je dnes totálně zdevastovaný," poukázal na příklad špatného přístupu vlastníka zámku v Chotýšanech bývalý chotýšanský starosta Miroslav Budka.

Peníze ze stejného soudku můžete dostat jen jednou

"Příspěvek nelze poskytnout, pokud byl na stejnou akci ve stejném roce poskytnut jiný příspěvek z ostatních programů ministerstva v oblasti památkové péče," objasnila jedno z pravidel Jana Chocholoušková z odboru výstavby a územního plánování MÚ Benešov, která žádosti o dotace přijímá. Zájemci o příspěvek by měli podávat žádosti na předepsaném formuláři. Chybět by neměly ani povinné přílohy.

"Ti, kdo vlastní nějakou kulturní památku, mohou osobně přijít k nám a my jim podáme potřebné informace o možnostech získání peněz z dotačních titulů," dodala administrátorka dotace.