Projížďka na koni se v Olbramovicích prodraží, jeďte raději traktorem

Jízda na koni v olbramovické přírodě se může prodražit, ruší zvěř
Zobrazit fotogalerii (5)
  |  

Votičtí úředníci vyhověli myslivcům z Olbramovic a celoročně omezili vstup do jejich honitby. Příznivci Hubertova cechu tak dosáhli svého a po pozemcích spadajících do honitby mysliveckého spolku Hubert Olbramovice už se ani vlastníci pozemků neprojedou na motorce, čtyřkolce, autem, v zimě psím spřežením nebo na koni.

 

Veřejnou vyhlášku omezující volnočasové aktivity jedněch na úkor druhých vydal Městský úřad Votice, odbor životního prostředí a památkové péče. V tuto chvíli je zveřejněna a schválit ji musí ještě zastupitelé. V případě, že zastupitelstvo normu posvětí, budou se jí lidé muset řídit minimálně dalších pět let.

Myslivci si vymohli své, ale co chovatelé koní?

Členům spolku Hubert, kteří v honitbě vykonávají myslivecké právo, se nelíbilo to, že lidé, kteří vjížděli na koních nebo motorkách a čtyřkolkách do honitby, stále častěji svou činností působili rušivě na životní podmínky volně žijící zvěře. Proto se loni na podzim obrátili na votickou radnici. Ta ve věci zahájila správní řízení a nyní olbramovickým myslivcům vyhověla a vstup do honitby celoročně omezila. Omezení ještě před tím schválil i odbor životního prostředí a zemědělství krajského úřadu. Myslivci se tak mohou radovat. Lidé, kteří se rádi projedou po louce na koni, už však nikoliv. Třeba také založí nějaké sdružení, které bude mít svůj vlastní zákon.

 

Úřad šetřil a zjistil, že podmínky zvěře se zhoršují

"Nejvíce jsou zatíženy lokality Beztahov, Křešice, Radotín, Kochnov, Mladoušov, Olbramovice. Zvěř je každodenně rušena a štvána, a to i ve večerních hodinách. Narušovány jsou nejen životní podmínky volně žijící zvěře, ale i zdejší polní a lesní kultury. Zvěř je z těchto donedávna klidných lokalit neustále vytlačována a její životní podmínky se zhoršují," uvedl Karel Kýval z odboru životního prostředí MÚ Votice.

Omezení bude probíhat ve dvou ročních cyklech, od dubna do června, kdy je doba hnízdění a rození mláďat, a od listopadu do února v době lovů a strádání zvěře. V tomto případě úředníci myslivcům nevyhověli. Členové mysliveckého spolku se totiž dožadovali celoročního zákazu vstupu na honitbu. Zákaz se výslovně nevztahuje na hospodářskou činnost vlastníků, případně nájemců honebních pozemků. Takže traktor nevadí, vyjížďka na koni ano.

Účelem není omezovat ty, kteří neruší

"Není účelem tohoto rozhodnutí omezovat návštěvníky přírody v aktivitách, které ve vztahu k ochraně zvěře a myslivosti nepůsobí negativně anebo negativní vliv je jen zanedbatelný.  Příkladem může být pěší turistika, procházky, sběr hub a lesních plodů," dodal úředník votické radnice a doporučil členům spolku Hubert vhodným a průkazným způsobem zajistit informovanost návštěvníků krajiny o omezení vstupu do honitby informačními tabulemi.

Vláda teď přiklepla myslivcům novelu zákona

Votičtí úředníci s olbramovickými myslivci to měli pěkně načasované. Před pár dny totiž vláda přes velký odpor veřejnosti schválila ministerský návrh novely mysliveckého zákona, který trojnásobně zvýšil pokuty za zakázaný vstup do honitby. Poté, co novela projde horní komorou Sněmovny a podepíše ji prezident, zaplatí ti, kteří poruší zákaz vstupu do honitby, až trojnásobnou pokutu než dříve. Tedy 30 tisíc korun.

Myslivci zase na oplátku, aby zvěř neškodila na polích, budou muset podle normy dodržovat plán lovu, jako důkaz by měli posílat veterinářům například tzv. pírka, tedy ocásek z odlovených kusů. Při nesplnění plánu lovu bude hrozit myslivcům pokuta do 100 tisíc korun, do 200 tisíc korun pro právnické osoby.