Pražáci se stěhují do středních Čech

Do středu Čech se stěhují převážně rodiny s dětmi.
  |  

Před ruchem velkoměsta prchají v posledních letech především rodiny s dětmi. Motivuje je mimo jiné cena nemovitostí, kdy si místo malého bytu pořídí pro rodinu rovnou rodinný dům. Nejrychleji rostoucími městy jsou Mníšek pod Brdy a Králův Dvůr.

Rodiny s dětmi motivuje blízkost Prahy a zároveň finanční dostupnost bydlení na menším městě. Králův Dvůr, kde žilo v roce 2011 okolo sedmi tisíc obyvatel, těží z plzeňské dálnice. Loni už zde žilo přes osm tisíc lidí. Ve městě je rovněž vysoká porodnost. Každým rokem se zde narodí okolo 150 dětí. 

Školky a školy populační boom nezvládají

Podobně je na tom Mníšek pod Brdy. Zde žilo před pěti lety čtyři a půl tisíce obyvatel. Nyní jich je o tisícovku více. Obě města spojuje jejich snadná dostupnost do Prahy. Řada přistěhovalců totiž dojíždí za prací právě do hlavního města. Populační boom má však i svoji odvrácenou stránku. Mníšek pod Brdy se proto potýká např. s nedostatečnou kapacitou školek a dětských hřišť.

Rostoucí počet obyvatel nezaznemanala pouze města západně od Prahy. Mezi lety 2011 a 2015 přibylo přes tisíc obyvatel také v Říčanech a Milovicích. V dříve sedmitisícových Hostivicích nyní žije 8 109 lidí. Více než 500 obyvatel navíc hlásí podle dat Českého statistického úřadu, který analyzovala Česká televize, v témže období Černošice a Úvaly.

Fakt, že boom rodin s dětmi neustává, potvrzuje i ředitelka černošické základní školy Ludmila Zhoufová. Škola musela kvůli nedostatku prostoru otevřít novou přístavbu. Podle ředitelky každým rokem běžně otevírají čtyři až pět prvních tříd. Žádostí je tolik, že mnoho zájemců musí odmítat. "Máme i hodně žádostí od lidí, kteří se sem plánují stěhovat s tím, že tady budou mít trvalé bydliště. Musím je odmítnout s tím, že podmínkou je trvalé bydliště. Momentálně opravdu nechci brát žádné děti navíc," říká v rozhovoru pro ČtiDoma.cz. Celý rozhovor si můžete přečíst ve článku Šikana je na každé škole, říká ředitelka černošické školy.