Registrované partnerství slaví 11 let: Láska homosexuálů je stálejší než klasické manželství

Před uzavřením registrovaného partnerství se prohlášení o změně příjmení jednoho z partnerů nedělá
Zobrazit fotogalerii (3)
  |  

Když se dva milují, není co řešit... V případě homosexuálních párů ale rozhodně co řešit bylo. Je to ale už 11 let od uzákonění registrovaného partnerství v České republice, a tak se i páry stejného pohlaví mohou radovat na svatební hostině. Jen za první pololetí letošního roku uzavřelo svazek téměř 150 párů.

Ať se vám to líbí, nebo ne, registrované partnerství uzavřelo v České republice za 11 let od jeho uzákonění již 2 647 párů stejného pohlaví. Letos se tak zatím rozhodlo více gayů než lesbiček, a to zhruba o třetinu.  

Heterosexuální manželé se nejčastěji rozvádí po třech až pěti letech od svatby. Průměrně spolu lidé vydrží 13 let. 

Registrované partnerství hlásí velmi málo rozvodů

Pokud nejste zrovna příznivci registrovaných partnerů, seznamte se s faktem, že tyto svazky patří k mnohem pevnějším než ty heterosexuální. Rozvodovost u gayů a lesbiček je mnohem nižší. Od uzákonění partnerství se rozvedlo 14,5 procenta z registrovaných párů. U manželství se pohybovala rozvodovost v posledních letech podle údajů Českého statistického úřadu každoročně kolem 50 procent. 

Výhody registrovaného partnerství

Při dědění má partner pozůstalého právo dědit dle zákona v první dědické skupině spolu s dětmi pozůstalého. Pokud byl partner bezdětný, dědí ve druhé dědické skupině spolu s rodiči pozůstalého, nejméně však polovinu dědictví. Partner se také může informovat u lékařů na zdravotní stav druhého partnera.

Registrované partnerství také umožňuje, aby se partneři zastupovali v různých záležitostech např. při přebírání dopisů, zrušení rezervací ubytování apod. Páry zatím ale nemohou adoptovat dítě. Pěstounská péče je sice výjimečná, nikoliv nemožná.

Registrované partnerství je v Česku možno uzavírat od 1. července 2006. Nejvíce uzavřených partnerství za jedno pololetí bylo hned po uzákonění tohoto svazku. 

Podmínky pro uzavření registovaného partnerství

Alespoň jeden z partnerů musí být občanem České republiky a oběma musí být minimálně 18 let. Samozřejmě musí být oba svobodní a způsobilí k právním úkonům. Co se týče příjmení, je to ideální příležitost, aby si jeden z partnerů změnil příjmení podle toho druhého. 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru