Diktátor s tváří neviňátka. Generál Tódžó rozpoutal peklo v Pacifiku

Hideki Tódžó na první pohled nevypadá jako krutý diktátor
 

Při výčtu jmen nejkrutějších diktátorů historie máme tendenci vzpomenout na Adolfa Hitlera, Josipa Stalina či Mao Ce-Tunga. Jejich konání stálo životy milionů lidí a bezesporu si přívlastek největších zrůd civilizace zaslouží. Existují však osobnosti, o kterých se tak často nemluví, a přitom je jejich krutá stopa nesmazatelně vyšlápnuta v dějinách lidstva. Jeden z přehlížených má na svědomí nečekaný útok na americkou základnu Pearl Harbor. Víte, kdo byl Hideki Tódžó? 

Bez fanfár, bez davu poslušně tleskajících osob a bez nutného budování kultu osobnosti. Generál Hideki Tódžó byl poněkud jiný druh diktátora. Jeho bojovné choutky mířily jedním jasným směrem, který poslal Japonsko na stezku brutální války, při které nekompromisně likvidovala své nepřátele, ale také miliony nevinných občanů. Když se Tódžó stal ve čtyřicátých letech premiérem Japonska, jeho militaristická strana už se třásla na to, jak je povede do války s USA. A taky se tak stalo…

Voják od plenek

Válka byla u Hideki Tódža přítomná již od narození. Jeho tatínek byl totiž důstojník císařské armády. V 15 letech tak nastoupil na vojenskou akademii v Manžusku, kde byl svědkem šíleného zacházení s civilisty, a krutost války se zde pro něj stala samozřejmostí. V roce 1937 zde byl také jmenován náčelníkem štábu Kuantugské armády. Právě tato zkušenost v něm podpořila nekompromisní a drsný přístup ve vedení válečného konfliktu, který Japonsko vyvolalo v Pacifiku.

Od roku 1938 vystoupal na vojensko-politickém žebříčku velmi vysoko, když se stal náměstkem ministra války a od roku 1940 se stal dokonce samotným ministrem. V té chvíli byl už jen krok k tomu ovládnout Japonsko jako diktátor. Tento scénář se naplnil ve chvíli, kdy premiér princ Fumimaro Konoe v říjnu roku 1941 rezignuje a Tódžó přichází na jeho místo.

Ihned po svém zvolení zahájí diplomatické jednání s USA. To je ovšem jen válečný manévr, kterým chce zmást císaře Hirohita a americkou stranu konfliktu. Pokoušel se tak vzbudit dojem, že se žádný válečný konflikt nechystá a vše skončí pouze u vyjednávacího stolu. Realita byla však odlišná.

7. prosince 1941 přišel nečekaný a tvrdý úder na největší americkou vojenskou základnu v Tichomoří. Rozbombardovaný Pearl Harbor znamenal začátek války, které se císař chtěl kvůli americké síle vyhnout. Hideki Tódžó se však evidentně nebál ničeho. Právě proto dostal tento diktátor přezdívku břitva.

Ropa a poprava

Politicko-vojenské cíle generála Tódža byly jasné. Chtěl ovládnout velkou část nalezišť ropy v Pacifickém oceánu. Šlo převážně o oblasti Sumatry, Bornea a Jávy. Plány japonského diktátora byly však mnohem odvážnější. Pokoušel se také o vojenské obsazení Thajska, Malajsie a Filipín. Muž s knírkem, který zcela pochopitelně připomínal jiného tehdy vládnoucího diktátora Adolfa Hitlera, tak postupně získal neomezenou moc, která trvala až do roku 1944.

Tehdy se japonské síly dostaly na úplný kraj možností. Vyčerpaná a poražená armáda prohrávala na všech frontách. Zkáza, která se pro Japonsko blížila, ho donutila v roce 1944 podat rezignaci a v červenci stejného roku stanul před Mezinárodním soudním tribunálem. Odsouzen byl k trestu smrti oběšením, a to za zločiny proti lidskosti, porušování mezinárodních konvencí ohledně zacházení s civilisty a válečnými zajatci a za porušování mezinárodních úmluv.

Zdroj: Česká televize, Český Rozhlas

KAM DÁL: Nejhorší válečná porážka USA v dějinách. Kolem útoku na Pearl Harbor jsou dodnes pochybnosti