Ani Zlaté labuti se chyby nevyhnuly. Mašek si objednává jídlo, které za války neexistovalo

Marta Dancingerová, Simona Lewandowská, Beáta Kaňoková a režisér Bisi Arichtev
Zobrazit fotogalerii (8)
  |   zajímavost

Na televizní obrazovky se vrátil televizní seriál Zlatá labuť, který slibuje nejen drsné prostředí druhé světové války, ale také rodinné konflikty, milostné zápletky i kruté zrady. Jaké jsou největší zajímavosti příběhu, kde se Báře Veselé lepí smůla na paty a kde nic není jako dřív?

Navzdory krkolomným začátkům sklízí seriál Zlatá labuť obrovský úspěch. To, co zpočátku diváci tvůrcům vyčítali, se potichu mění k jejich spokojenosti. Ve druhé řadě tak přibydou záběry z exteriérů, témata druhé světové války, ačkoliv první řada je příliš nereflektovala, zvedne se vlna strachu, příběhy budou drsnější, surovější a hlavní hrdinové odvážnější. Na co se mohou diváci těšit?

Slovenská sestra

Tvůrci se inspirovali španělským Las chicas del cable, v překladu Holky na drátě, který v pěti sériích vypráví o čtyřech ženách v národní telefonické společnosti, které žijí v Madridu 20. let 20. století. I na Slovensku má Zlatá labuť svou sestru, jmenuje se Dunaj, k vašim službám a v hlavních rolích si zahráli například Zdena Studénková, Tomáš Maštalíř, Kristína Svarinská nebo Marek Rozkoš.

Diváci prokoukli viníka znásilnění

Hned v prvním díle druhé řady zemřela klavíristka Marta, kterou si zahrála Kamila Trnková. Herečka neodchází na vlastní žádost, ačkoliv důvody by k tomu měla – s partnerem Adamem Ernestem, kterého si diváci pamatují z Kukaček, čekají druhého potomka. 

Byla to právě Marta, která byla na začátku seriálu znásilněná, čímž se začala celá zápletka. Kreativní producentka Klára Follová byla ale překvapená, jak rychle diváci přišli na to, že je to ředitel Bouchner. „Diskuze na sítích čtu. Vidím je jako jedinečný a autentický způsob získání zpětné vazby od diváků. Poučný pro mě byl například moment, kdy diváci prokoukli viníka znásilnění dříve, než jsem si myslela, že se to stane. Je velmi užitečné vidět, jakých detailů si diváci všímají. V rámci autentické dobovosti nesmíme podcenit opravdu nic. V první sérii jsme si v rámci dějového hudebního vystoupení dovolili posun do modernější hudby a diváci tuto uměleckou licenci nepřijali,“ říká. 

Spolužáci z DAMU

Kamilu Trnkovou pojí s Adamem Vaculou ještě jedno společné tajemství – jsou spolužáci z DAMU, kam naskočili už jako starší. Studovali také s Beátou Kaňokovou. Jejich ročník je specifický tím, že tam nebyli jen lidé po střední škole. Sama Trnková měla tři roky pauzu, než ve studiu pokračovala.

Happyend možná nebude

Od začátku to vypadá, že ústřední dvojící jsou Petr Kučera a Bára Veselá, kteří na konci první série dostali od gestapa tvrdou lekci. Petr si musel vzít Markétu, a tak jejich láska zase nedostala šanci. Sama její představitelka Marta Dancingerová říká, že ještě neví, jestli vůbec Báru s Petrem šťastný konec potká. Kdo by ale chtěl přeci jen nápovědu, může se podívat k sousedům. Seriál Dunaj, k vašim službám má už tři řady.

Proč tam nehraje Veronika Arichteva?

Od začátku se mluví o tom, proč nehraje v dobovém seriálu Veronika Arichteva, manželka režiséra Bisera Arichteva. Ti spolu už jeden takový seriál natočili – v První republice jako Magdalena zářila, a tak by se to nabízelo. Nakonec se ale neobjevila ani v jednom z dílů. Proslýchalo se, že je to kvůli plánům na druhé dítě a rekonstrukci domu za Prahou, která dala manželům pořádně zabrat. 

Naopak by se měla ve druhé řadě objevit Veronika Beskydiarová zvaná Besky. Vítězka kuchařské soutěže Masterchef randí s Adamem Vaculou, který prozradil, že se na ni mohou diváci těšit. Koho si tam zahraje, není jisté. Uvidíme, zda půjde o krátkodobou roli, nebo dostane větší prostor.

Ateliérů bylo v první řadě až moc

Diváci si v první řadě všímali, že je seriál z větší části natáčený jen v ateliérech. Ty jsou postaveny v pražských Kbelích a na dobové kostýmy musí prý dávat herci takový pozor, že je i mezi jednotlivými lokacemi vozí řidiči. Ve druhé řadě nabídne Zlatá labuť naopak více exteriérů.

Našly se tam chyby?

Lukáš Mašek si v jedné ze scén objednává v restauraci carpaccio. Pravdou je, že to bylo vynalezeno až po válce v Itálii – někdy se uvádějí 50. léta až 60. léta. Celá první řada ale pojednává o období, kdy je světový konflikt teprve v rozpuku, rozhodně tedy zatím nekončí.

Pozorný divák si ve třetí epizodě také všiml chyby u plukovníka Grubera: „Plukovník SS Gruber (Jaroslav Plesl) má límcové označení „Standartenführer“, avšak nárameníky majora (Sturmbannführer). Na uniformě mu také chybí označení SD (jakožto „velitel Prahy“ byl pravděpodobně členem SD, jinak by mu nebylo podřízeno Gestapo),“ píše divák Albi na ČSFD.

Zdroj: redakce, novinky.cz, iDNES.cz, Instagram, ČSFD, TV Nova

KAM DÁL: Policie Modrava Jaroslava Soukupa: Na začátku si režisér řekl o statisíce, televizi nevěřil.