Jeden z nejslavnějších make-upů vznikl v Československu. Zamiloval si ho i Hollywood

Laboratoř brněnské továrny - vývoj make-upu patří k nejtěžším disciplínám v kosmetické branži
Zobrazit fotogalerii (4)
27.08.2019 - 14:00  

Make-up oslaví 10. září svůj Mezinárodní den. Málokdo ví, že jeden z nejslavnějších make-upů na světě vznikl v bývalém Československu už před více než 50 lety. Legendární krycí Dermacol Make-up Cover se tehdy prosadil i v Hollywoodu. Dnes se ho vyrobí přes 3 miliony kusů ročně, včetně speciálně vyvinutých odstínů pro asijskou a afroamerickou pleť.

"Nejlépe krycí make-up na světě." Tak označují slavný Dermacol Make-up Cover youtuberští "guruové" ve Spojených státech. „Jeho tajemstvím je vysoký obsah pigmentů, kterých je v něm přes 50 procent. Líčidlo tak perfektně kryje a poskytuje i vysoký ochranný faktor proti slunečnímu záření. Také neobsahuje žádnou vodu a ani konzervanty. Je hypoalergenní a voděodolný, takže je možné se s ním i koupat,“ vysvětluje Věra Komárová, spolumajitelka a ředitelka strategie značky Dermacol.

Téměř se nezměnil

Základní receptura krycího make-upu se od 60. let minulého století téměř nezměnila. Stále je také k dostání v tradiční hliníkové tubě. Výraznou změnou prošel ale design krabiček a vzrostl i počet barevných odstínů, ve kterých je dnes líčidlo k dostání ve více než 70 zemích světa.

„Kdysi jsme vyráběli 10 odstínů, teď je jich už 19. Třeba pro Brazílii, kde jsme nedávno otevřeli pobočku, jsme začali dělat další 4. A s jinou paletou jsme zamířili do Afriky a na Střední východ. Arabské ženy totiž chtějí mít světlou pleť, což jim světlé odstíny krycího make-upu umožňují,“ říká Věra Komárová a dodává, že každá země má svoje specifika. „Češky a Slovenky mají třeba nejraději trvanlivá líčidla, která stačí nanést jednou a vypadají perfektně od rána až do večera.“

Za vývojem a rozšířením prvního krycího make-upu stály renomovaná odbornice na kosmetiku Olga Knoblochová a barrandovská filmová studia, která vycházela ze zkušeností s filmovými líčidly. „Vůbec první make-up Cover jsem předváděla na dermatologickém kongresu ve Vysokých Tatrách, kde mojí modelkou byla studentka medicíny. Měla kožní onemocnění, velký oheň v obličeji. Když jsem jí ho překryla a podala jí zrcadlo, štěstím se rozplakala,“ vzpomínala Knoblochová. Dva roky poté koupil licenci make-upu Hollywood, takže řada filmových hvězd zářila právě díky make-upu z tehdejšího Československa.

Make-up na celý den

I proto je od značky Dermacol u nás nejoblíbenějším make-upem celodenní čtyřiadvacetihodinový make-up 24 H Control. Vyrábí se ve 13 odstínech, k pleti dokonale přilne a je odolný proti otěru. „Správný postup je použít nejprve podkladovou bázi, která pleť sjednotí a vyhladí, na ni nanést make-up a výsledek pak přepudrovat fixačním pudrem. Takové nalíčení vypadá perfektně a opravdu na pleti vydrží,“ radí Věra Komárová.

Dlouhotrvající efekt zajistí mimo jiné silikonové oleje, které na pleti vytvoří jemný film, ale zároveň ji ponechávají prodyšnou, aby mohla dýchat. Líčidlo je tak příjemné na dotek a na pokožce zanechává hedvábný, sametový pocit.

„Kvalitní make-upy dnes obsahují aktivní látky, které pleť zlepšují a chrání. Často jsou to třeba UV-filtry proti slunci, látky zlepšující hydrataci, proti vráskám, pro zmatnění a na regulaci tvorby séba neboli kožního mazu, takže se hodí i pro problematickou pokožku se sklonem k akné. Make-upy nás také chrání před znečištěným životním prostředím,“ doplňuje Věra Komárová

Jak se make-up vaří?

Make-up je nejčastěji emulze složená z vodné a olejové složky, do níž se přimíchávají 4 pigmenty – bílý, žlutý, červený a černý. Poměr a složení vody a oleje určuje hutnost emulze, obsah pigmentů jeho kryvost a poměr jednotlivých pigmentů zas jeho odstín.

„Dřív se make-upy vyráběly ručně a mistři-míchači uměli trefit barvu směsi jednoduše tím, že do ní sypali pigmenty od oka. Dnes máme pro každý odstín přesnou gramáž a výroba probíhá ve velkém. Jednu várku krycího make-upu dokážeme připravit za 6–8 hodin a naplnit z ní pak 22 tub za minutu. V naší továrně v Brně teď nově instalujeme obří kotel o objemu 1 000 litrů, který výrobu ještě víc zrychlí a zefektivní,“ vysvětluje Komárová.

Samotný vývoj nového make-upu trvá ale mnohem déle, někdy i několik let. „Vyvinout make-up bývá náročné právě pro dokonalé vyladění jeho soudržnosti, stálosti, ale i příjemného pocitu, který musí na pokožce zanechat, a samozřejmě i všech odstínů. Loni jsme třeba vyvíjeli speciální odstíny krycích make-upů pro tmavé Afroameričanky, do kterých nedáváme téměř žádný bílý pigment, jehož je v make-upech pro bělošky naopak většina. Jsme hrdí, že to dokážeme: vývoj make-upů patří v kosmetické branži k nejnáročnějším disciplínám a my teď testujeme v naší laboratoři další novinky,“ uzavírá Věra Komárová.

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru