Je to pomsta našich předků? Tahle příjmení byste nechtěli nosit: Zadek je ještě pořád z těch lepších

Některá příjmení jsou opravdu za trest
  |   zajímavost

Zadek, Šourek nebo Plesnivý – tak se asi jmenovat nechceme. Jenomže lidé jsou od přírody nepřející tvorové, a tak si občas neodpustili nějakou tu zlomyslnost, i když to tak třeba nemysleli, a to i při přidělování příjmení v dávné historii. A dnes se musí jejich potomek představovat třeba jako Chlupatý. 

Narodit se jako Milý, Chytrý nebo třeba jen jako docela „obyčejný“ Novák je celkem výhra. Samozřejmě si můžeme vysnít i zajímavější, exotičtěji znějící či zvukomalebná příjmení, ale když je porovnáme s některými nepříliš lichotivě znějícími, která jiní lidé nosí po celý život, pak si třeba i Kulhaví mohou libovat. Která příjmení máme třeba na mysli? 

Složitější představování

Podle statistik žijí v České republice například právě již zmínění Zadkové hlavně v Havlíčkově Brodě, v Humpolci a Jihlavě. Jde tedy zjevně o krajovou záležitost, dokonce i v Praze je evidován pouze jediný nositel tohoto příjmení. Pak jsou tady ještě Bobkové. Těch už v celé republice najdeme na dvanáct stovek, takže nejde o tak neobvyklý jev a jsme na něj docela zvyklí. Přesto jeho majitelům nelze příliš závidět. Z podobně nepříliš příjemných příjmení se můžeme zastavit i u dalších tělních částí. Tak třeba Šourkové žijí hlavně v Praze, ale také v Tanvaldu nebo v Jablonci nad Nisou. Tady se zase ukazuje šíření příjmení zvláště na jednom území. 

Třinečtí Kokotkové

Ještě se nezdá, že je to opravdu špatné? Herce Vojtěcha Kotka jistě známe všichni a jeho příjmení je ze všech úhlů pohledu v pořádku, je odvozeno od staročeského slova kot, tedy vlastně kocour. Stačí se ale zakoktat a vznikne docela jiné jméno, jehož uživateli je hned dvaašedesát mužů v republice. Ano, Kokotkové žijí hlavně na samém východě republiky, v Třinci a jeho okolí. Řekneme si, že takový člověk musí být doslova nebohý – a když už jsme u toho, tak i Nebohé najdeme hlavně v Děčíně, ale v celém Česku bychom je mohli spočítat na prstech. 

Jak na tom byli vaši předci s morálkou? 

Měli vaši předkové špatnou povahu a s celým rodem se to nese dodnes? Máte zkrátka smůlu, s tím se nedá nic dělat a svou zkušenost s tím mají třeba Zlí, kterých z třiaosmdesáti žije nejvíc poblíž Kokotků, tedy v severovýchodním cípu republiky. Rovnoměrněji je už rozprostřeno na 140 Špatných, 20 Krutých a přes dvě stovky Nemravů. 

Plesniví to nemají jednoduché

Na své si ve škole jistě přišli také Tlustí (a tady je to týká snad ještě více dívek, které si na svojí figuře většinou více zakládají), nebo Chlupatí, kterých také není úplně málo a blíží se k šedesátce. Nejvíc Chlupatých přitom najdeme v Praze, těsně doháněných Mrňavými a Plesnivými. Zato Křiví žijí hlavně v Brně a Chromí v Českých Budějovicích. Překvapil vás počet „zajímavých“ příjmení? Zdaleka to není všechno a navíc u všech příjmení počítáme pouze jejich mužskou podobu, je tedy potřeba připočítat ještě jejich manželky a dcery. 

Jak jste na tom vy? Ještě máte pocit, že jste v téhle loterii nevyhráli nebo si svého příjmení hned víc vážíte?

Zdroj: Kde jsme?, czso.sz, ptejteseknihovny.cz

KAM DÁL: Záhada rozluštěna: Důvody, proč si slavní měnili příjmení.