Úvalské nádraží ozdobily unikátní malby, ale vandalové už úřadovali…

Nádraží zdobí malby
Zobrazit fotogalerii (6)
  |  

Úvalské nádraží prochází obnovou, stejně jako podchody a přejezdy. Navíc jsou Úvaly město, které má rádo street art, neboli zajímavé pouliční malby. A tak právě úvalské nádraží ozdobí opravdu zajímavé malby zobrazující okamžiky z historie města. Bohužel i zde se zakrátkou dobu podepsal vandal…

Vandalové se podepsali brzo

Těžko pochopit někoho, kdo vzal do ruky sprej a ošklivě zhyzdil zcela nové malby na úvalském nádraží. Malby zde začali vytvářet teprve nedávno, vandal si tedy pěkně pospíšil. Přitom jsou malby skutečně vyvedené a mají také opravdu zajímavé ústřední téma: „Zadáním byly okamžiky v historii našeho městě, můžete zde vidět téma, které se týká třeba Marie Terezie, prusko-rakouské války, naši školu apod.,“ sdělil zpravodaji serveru Ctidoma.cz místostarosta Úval Vítězslav Pokorný. Provedení maleb je skutečně profesionální: „Malby jsme svěřili Kryštofovi Kotíkovi z uskupení Leviatan,“ a my dodáváme, že Kryštof Kotik je persona v Úvalech dostatečně známá, právě svou kvalitní prací, o které jsme psali ve článku o street artu v Úvalech.

 

Více na otevření nádraží

Malby budou odhaleny v rámci slavnostního otevření nádraží v Úvalech, které se bude konat 11. listopadu v 15:30 hodin. „Během slavnostního otevření se promítne také film o tom, jak se malby vytvářely,“ dozvěděli jsme se od Vítězslava Pokorného. Kromě představení tohoto projektu mohou návštěvníci s tvůrci také pobesedovat, nebo shlédnout taneční vystoupení.

 

 

Město Úvaly v dubnu 2015 vyhlásilo soutěž na pomalování zrekonstruovaného podchodu, v rámci které se zrodil tento návrh. Umělecká skupina Leviathan Crew vedená Kryštofem Kotíkem pak připravila zcela unikátní návrh, který netypicky spojuje street art (technika malby přes šablony) se zobrazením historie města Úvaly. Kryštof Kotík podnikl řadu hledání historických materiálů, aby mohl vytvořit originální obrazy a texty připomínající významné nebo zajímavé historické události v Úvalech. Díky skupině Leviathan tyto unikátní obrazy dokonce ožijí a přes QR kódy si kolemjdoucí budou moci přečíst více o historii Úval na speciální webové stránce. Tento návrh se hodnotící porotě velmi líbil, proto se za souhlasu SŽDC - vlastníka podchodu, rozhodlo pro jeho realizaci ještě na podzim tohoto roku.

 

V Úvalech mají ale i problémy, nedávno otevřený podchod byl plný vody, jak pokračuje oprava?

 

Město také řeší ekologickou havárii...


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru