Ruský tank T-90M: Měl být jeden z nejlepších, vyřadí ho ale dron i střela za pár dolarů

Ruský tank T-90M lze vyřadit opravdu snadno a Ukrajinci toho vrchovatou měrou využívají
Foto: Wikimedia Commons, Mil.ru, CC BY 4.0
Ruský tank T-90M lze vyřadit opravdu snadno a Ukrajinci toho vrchovatou měrou využívají
zajímavost

Stačí přesný zásah ukrajinským dronem nebo levnou střelou AT4 a jeden z nejlepších tanků T-90M nasazený na válčišti se poroučí do věčných lovišť. Rusko nestíhá počítat ztráty svých tanků, o nichž se ještě před samotným začátkem války domnívalo, že budou rozdílovou zbraní proti Ukrajincům.

reklama

Pokud si Rusko myslelo, že má v tancích převahu nad Ukrajinou, která používá západní stroje, zmýlilo se. Naopak samo sčítá ve válce těžké ztráty těchto obrněných vozidel. Podle CNN, která cituje specializovaný web Oryx, jenž monitoruje mimo jiné ztráty techniky na obou stranách konfliktu, ztratili ruští okupanti od začátku války až polovinu provozuschopné tankové flotily. V řeči čísel mohli Rusové přijít až o tři tisíce tanků. 

Na likvidaci ruského tanku stačí málo

Tím však pro Rusko špatné zprávy nekončí. Jak uvádí server Newsweek, první ztráty ruského modernizovaného tanku T-90M přišly jen několik dní poté, co byly nasazeny na bojiště. Jejich ztráty jdou do desítek, některé zdroje uvádí až sto, přičemž znepokojující zprávou pro ruskou armádu je, že na likvidaci tanku T-90M, ale i jiné moderní techniky stačí dobře zacílený útok ukrajinského dronu

A nejen jeho. Jak již dříve uvedl twitterový účet WhereisRussiaToday, na vyřazení tanku stačí švédská přenosná střela AT4, která stojí necelých 1 500 dolarů. Zajímavé je v této souvislosti dodat, že na střele začali Švédi pracovat už v roce 1976. S nadsázkou řečeno můžeme konstatovat, že Ukrajinci dostali od Švédů hodně muziky za málo peněz, protože střela je při své nízké ceně velmi účinná.

Tanky z fronty pryč

Stejně jako Ukrajinci stahují některé tanky Abrams z fronty, protože mají nedostatečně vyvinutou ochranu proti úderům dronů, činí tak i Rusové v případě svých moderních tanků, aby pokud možno minimalizovali jejich ztráty. Místo toho nasazují proti Ukrajině a jejím západním tankům větší množství starších vozidel, která ale pamatují úplně jinou dobu – studenou válku – a nemohou se tudíž se svými západními protějšky rovnat. Stávají se tak poměrně snadnou kořistí tanků Challenger 2, Leopard 2 a dalších.

CNN hovoří o tom, že analytikové a vojenští odborníci zaznamenali u ruských tanků designové vady a další nedodělky, což jinými slovy znamená, že je vyřadí z boje i jediný úder protitankové střely, která může způsobit výbuch jejich muničních zásob. Současně má i jakýsi efekt domina, který může následnými výbuchy utrhnout tankovou věž.

Vzájemné kořistění

Tanky T-90M, které nebyly zničeny, ale jen poškozeny, se stávají kořistí Ukrajinců, kteří je pak úspěšně používají při obraně před ruskou invazí. Stejně tak ale postupují i Rusové, když dojde k ukořistění západní tankové techniky v ukrajinských službách. Hovoříme například o amerických tancích Abrams a jiných.

T-90M je modernizovaná verze stejnojmenného tanku. Upgradů doznala i výzbroj, tvoří ji kanón 2A46M-5 ráže 125 mm, tank je dále vybaven kulometem ráže 7,62 mm, jiný kulomet je umístěn v robotické věži. Pohonnou jednotku tvoří dieselový motor V-92S2F o výkonu 1 130 koní. Posádku 50tunového tanku tvoří tři muži.

Zdroj: autorský článek

KAM DÁL: Tank T-84: Vozidlo do extrémních podmínek. Ukrajinský dravec se chystá na lov ruské kořisti.

reklama
#tank #stíhačka #vojenská technika

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

reklama
Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.