Nekvalitní spánek zkracuje život, říká lékařka. Většina lidí ale dělá stále stejné chyby

Se zlepšením kvality spánku vám pomůže mimo jiné i výběr správného polštáře
Zobrazit fotogalerii (3)
  |   zajímavost

Každému z nás se čas od času stane, že místo spánku celou noc hledá vhodnou spací polohu, nebo se dívá do stropu, protože za žádnou cenu nemůže usnout. Pokud se to děje pouze občas, nejedná se o velký problém, z dlouhodobého hlediska jde ale o závažnou potíž, která může ohrožovat naše zdraví. Co všechno nám při nedostatku spánku hrozí?

Nejdříve je potřeba říct si, co za nedostatkem spánku stojí„Nejčastějšími zdroji problémů se spánkem jsou faktory, jako je dlouhodobý stres, hluk, nevhodná pokojová teplota, užívání přípravků s kofeinem, nevyhovující matrace nebo nadměrné zaměstnávání lidské mysli před spánkem, například sledováním televize nebo displejů telefonů a počítačů,“ popisuje nejčastější příčiny MUDr. Marie Viková. Věcí, které náš spánek ovlivňují, je tedy opravdu dost. A mnohdy se může zdát jako nadlidský úkol jejich působení eliminovat.

Příznaky spánkové deprivace

Pokud jste už někdy prožili bezesnou noc, asi přesně víte, jaké jsou příznaky nespavosti. Kromě naprosto typické ospalosti a zívání se podle lékařky mezi projevy řadí také změny nálady, potíže se soustředěním a pamětí. Projevit se může také snížený sexuální apetit. „Mezi další vedlejší příznaky patří například touha po tučném jídle, přehřívání těla, přibírání na váze a impulsivnější rozhodování, protože unavené tělo pociťuje menší obavy z negativních důsledků našich rozhodnutí.“

Co může nedostatek spánku způsobit?

Nedostatek spánku působí podle lékařky vážné zdravotní komplikace. Ohrožen je imunitní systém, který je mnohem náchylnější ke všemožným infekcím. Ovlivněna může být také hladina hormonů. Pokud málo spíme, v našem těle může docházet k uvolňování stresových hormonů, a naopak produkce hormonů, jako jsou růstové hormony či testosteron, může klesat.

„Z dlouhodobého hlediska hrozí větší riziko hypertenze. Z výzkumů vychází, že se objeví spíše u lidí, kteří omezují spánek na 5 hodin, než u těch, kteří spí doporučenou dobu. U těch, kteří nespí, je také pravděpodobnější výskyt cukrovky. Se spánkovou deprivací začne tělo po poměrně krátké době vykazovat rezistenci na inzulin, navíc existuje větší riziko obezity, a právě ta je jedním z faktorů stojících za výskytem nemoci. Málo spánku zásadně ovlivňuje také srdce a cévy, hrozí tak infarkt či mrtvice,“ vysvětluje odbornice.

Co udělat pro lepší spánek?

Člověk stráví spánkem zhruba třetinu svého života. Aby byl kvalitní, měli bychom dodržovat několik pravidel. „Snažit se uléhat a vstávat vždy ve stejnou dobu, i o svátcích a víkendech, dostatečně větrat a nepít před spaním alkohol. Základem osvěžujícího spánku je rovněž vhodný výběr matrace. Měli bychom usínat s klidnou myslí, nerozptylovat se technikou a hlavně se nestresovat,“ doporučuje MUDr. Marie Viková.

Co ale dělat, když nám zkrátka spát nejde? „Pomoct mohou některé doplňky stravy, ideálně ty na přírodní bázi, plus bylinky. Potřebujeme tělu dodat tryptofan potřebný k tvorbě serotoninu, který se pak přeměňuje na melatonin, někdy nazývaný také hormonem spánku,“ radí těm, kteří mají problémy se spánkem, MUDr. Marie Viková. V krajních případech je doporučována návštěva lékaře.

Zdroje: redakce, MUDr. Marie Viková, healthline.com, nih.gov

KAM DÁL: Chodíte v těhotenství nepravidelně spát? Dítě se to od vás naučí.

Klíčová slova: