Nejasné úmrtí Jiřího Schelingera. Několika konspiračním teoriím věří lidé dodnes

Jiří Schelinger byl zpěvák s nezaměnitelným hlasem
Zobrazit fotogalerii (3)
13.04.2019 - 12:30  

Rocker s nezaměnitelným hlasem. Jiří Schelinger se do československé kultury zapsal jako nespoutaný idol, který zemřel ve stylu opravdové rocknrollové hvězdy. Jeho skok do Dunaje je však stále předmětem spekulací a mnoho lidí věří, že vše bylo jinak, než bylo řečeno na veřejnosti. Čím si jeho oddaní fanoušci lámou hlavu?

Holubí dům, René, já a Rudolf či Šípková Růženka. To je jen velmi stručný výčet hitů, které oživila svým hlasem legenda československé hudby Jiří Schelinger. Kultovní osobností kulturní scény se však stal také způsobem, jakým z tohoto světa odešel. Osudný bratislavský most přes Dunaj byl pravděpodobně posledním místem, kde nezapomenutelný umělec stál mezi živými.

Dle oficiální verze jeho smrti se z ješitnosti pustil vstříc divokému veletoku a už se mezi živé nevrátil. Rebelský styl života a poněkud románový konec jeho osudu je tak jako stvořen pro konspirační teorie, které polemizují nad jinými scénáři oné tragické noci v Bratislavě.

Rebel

Idol žen a legenda československého big beatu kolem sebe už od mládí vytvářela jisté kultovní a rockové ovzduší. Po srpnové okupaci v roce 1968 byl zadržen policií jako jeden z těch, který po městě šíří urážlivé plakáty vůči okupantům.

V zadržovací vazbě se pokusil o demonstrativní sebevraždu, aby si vynutil brzké propuštění. Tento čin byl základem k získání modré knížky. Když se chtěl vyhnout vojenské službě, radši se díky sebevražedným sklonům uklidil do psychiatrické léčebny v Bohnicích. Zda šlo o propracovaný plán, jak se vyhnout nepříjemným povinnostem, je otázkou.

Už z těchto okamžiků života Jiřího Schelingera je však patrné, že se nejednalo o žádného zakřiknutého chlapce. Muž s talentem na rozdávání prostě žil naplno, a to si mnohdy vybírá svou daň.

Český Ozzy

Když se oné noci rozhodl skočit vstříc proudu řeky Dunaj, už byl etablovanou hvězdou československé hudební scény. Aby mohl nadále vystupovat a neohrozil kariéru svojí a dalších členů kapely, podepsal v roce 1977 Antichartu. V sedmdesátých letech se objevuje fáma, že by mohl být náhradou za Ozzyho Ozbourna v kapele Black Sabbath, ale jednalo se spíše o blažené přání fanoušků, kteří hledají za každou cenu senzaci.

Že osoba Jiřího Schelingera přitahuje fámy a spekulace, se potvrdilo právě onoho tragického 13. dubna 1981. Do Bratislavy tehdy přijal pozvání, aby zde natočil ve studiu Československé televize Bratislava na playback svůj filmový hit Což takhle dát si špenát. Zdá se, že to byla Labutí píseň jeho života. Pokud tedy na Starém mostě v Bratislavě před skokem nezazpíval píseň jinou.

Osudný skok

V Bratislavě se už po přesných informacích pátrá velmi těžce. Nejasnosti a podezření o Schelingerově smrti vzbudilo chování samotné policie, která zprávu o jeho úmrtí evidovala jako přísně tajnou a některá fakta měla být dokonce skartována.

Nejslavnější konspirační teorie hovořila o tom, že smrt pouze předstíral, aby mohl v klidu zmizet do Západní Německa, kde dožívá s jinou identitou, což jsou spekulace podobné těm o Elvisu Presleym.

Tajemné chování policie také přineslo další teorii, kde byla jeho smrt přisuzována dokonce Státní bezpečnosti. Ta tak jednala právě proto, aby nemohl emigrovat.

Oficiální verze však zněla poněkud pragmatičtěji. Když se Schelinger vracel na hotel z vinárny, potkal údajně svoji bývalou dívku a zároveň hlavního svědka celé události. Dívku doprovázel její přítel a po cestě se k nim přidali další dva neznámí mladí muži, kteří údajně popouzeli Schelingerovu ješitnost. Situace se vyhrotila natolik, že se muži vyhecovali ke skoku ze Starého bratislavského mostu přes Dunaj.

Neznámý muž tak učinil jako první a Schelinger odhodil bundu a rozhodl se ho následovat. Na rozdíl od Schelingera se podařilo muži chytit bójky, zato slavný zpěvák už nad hladinu nevyplaval.

7. května řeka o pár metrů dál po proudu řeky odhalila tělo, které podle posledních teorií opravdu patřilo Jiřímu Schelingerovi. O této skutečnosti později referovala jeho druhá žena Jitka Poledňáková. V médiích se však dodnes objevuje zpráva o tom, že nikdo z rodiny u identifikace zesnulého nebyl. Nic na tom nemění fakt, že byl se svou druhou ženou již rozvedený.

Zda je ona historka z Bratislavy pravdivá, už je díky obrovskému počtu spekulací a nedostatku reálných důkazů stále zahalena v mlze nejistoty. Pravdou však zůstává, že Jiří Schelinger 13. dubna roku 1981 ve svých 30 letech odešel na věčnost a s ním i nezaměnitelný hlas rockera, který však nadále žije skrze jeho písně dodnes. 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru